Shu kunlarda Toshkentda “Turk dunyosi YUNESKOsi” deb ham ataladigan Xalqaro Turkiy madaniyat tashkiloti (TURKSOY) tashkil etilganining 30 yilligi munosabati bilan tantanalar bo‘lib o‘tdi.
Madaniy-badiiy tadbirlar tashkil etish orqali ushbu tashkilot ishtirokchi davlatlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashga hissa qo‘shadi.
Davlatimiz rahbari TURKSOY tashkilotining 30 yilligi munosabati bilan o‘tkazilayotgan madaniyat kunlari ishtirokchilariga murojaatida ta’kidlaganidek: “Biz azaldan tarixi, tili va dini, urf-odat va an’analari, bugungi orzu-intilishlari mushtarak bo‘lgan xalqlarimiz o‘rtasida do‘stlik va hamjihatlik munosabatlarini mustahkamlashda TURKSOYning ulkan o‘rni hamda ahamiyati borligini minnatdorlik bilan e’tirof etamiz”.

В эти дни в Ташкенте проходили торжества по случаю 30-летия создания Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), которую еще называют «ЮНЕСКО тюркского мира».
Организовывая культурные и художественные мероприятия, эта организация способствует укреплению культурных связей между странами-участницами.
Как отметил Президент нашей страны в обращении к участникам дней культуры, посвящённых 30-летию организации ТЮРКСОЙ: «Мы с благодарностью отмечаем большую роль и значение ТЮРКСОЙ в укреплении уз дружбы и согласия между нашими народами, которые объединяют общие древняя история, язык, религия, традиции и обычаи, сегодняшние мечты и устремления».