Tel-aviv - Samarqand yo'nalishida yangi aviaqatnov yo'lga qo'yilmoqda .
"Samarqand - Yangi O'zbekistonning turizm darvozasi" konsepsiyasi asosida targ'ibot kompaniyasini olib borish natijasida xorijiy mamlakatlardan turistlar oqimi kundan-kunga ortib bormoqda.
Joriy yil 13-17- fevral kunlari Samarqand viloyati delegatsiyasining Isroil davlatiga tashrifi doirasida O'zbekistonning Isroil davlatidagi elchixonasi ko'magida Samarqand turistik firmalari bilan isroillik turfirmalar o'rtasida hamkorlik yuzasidan kelishib olingan, "Samarqand - Yangi O'zbekistonning turizm darvozasi" PR kompaniyasi tashkil etilgan edi.
Shu bilan birga, Samarqandning Air Marakanda aviakompaniyasi bilan Isroil aviakompaniyalari o'rtasida hamkorlikda aviaqatnovlarni tashkil etish masalasi muhokama etilgan edi.
Jumladan, bugun 3-may kuni Tel-Aviv - Samarqand yo'nalishida O'zbekistonning "Qanot Sharq Airlines" aviakompaniyasi tomonidan ilk parvoz amalga oshirilishi kutilmoqda.

Запускается новый рейс по маршруту Тель-Авив - Самарканд - Тель-Авив.
В результате проведения разъяснительной компании на основе концепции «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» с каждым днём увеличивается поток туристов из стран дальнего зарубежья.
В рамках визита делегации Самаркандской области в Израиль 13-17 февраля текущего года при поддержке Посольства Узбекистана в Израиле на основе сотрудничества между самаркандскими туристическими компаниями и израильскими турфирмами ведётся PR-компания «Самарканд – туристические ворота нового Узбекистана».
Вместе с этим, в Тель-Авиве обсуждался вопрос сотрудничества между Самаркандской авиакомпанией Air Marakanda и израильскими авиалиниями.
Сегодня, 3 мая, ожидается выполнение первого рейса по маршруту Тель-Авив – Самарканд узбекской авиакомпанией «Qanot Sharq Airlines».