Turistik (mehmonxona) yig‘imni undirish tartibi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 22-oktabrdagi 845-son qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini doimiy yashash joyi va vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish tartibi to‘g‘risida nizom 17-bandiga muvofiq Toshkent shahri va viloyatlardagi mehmonxonalarga, davolash muassasalariga, sanatoriylar, dam olish uylariga va shunga o‘xshash boshqa muassasalarga kelgan fuqarolarni vaqtincha ro‘yxatga olish ushbu muassasalarning ma’muriyati tomonidan, ular kelib joylashgan vaqtda, ularning bu yerda bo‘lish muddatidan va kelishining davriyligidan qat’i nazar, shaxsini tasdiqlaydigan hujjatlar asosida “E-Mehmon” avtomatlashtirilgan axborot tizimiga kiritish orqali amalga oshirilishi belgilangan.
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 28-sentabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni ro‘yxatga olish tartibini soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 593-son qaroriga muvofiq, “E-mehmon” dasturi – xususiy uy-joy, korxona, tashkilot va muassasalar tasarrufidagi yotoqxonalar, joylashtirish vositalari va davolash muassasalarida yashovchilarni hisobga olishning maxsus elektron avtomatlashtirilgan dasturi hisoblanib, joylashtirish vositalarining belgilangan tartibda sertifikatsiz va
“E-mehmon” dasturisiz faoliyat yuritishi taqiqlanadi.
2023-yil 1-yanvardan boshlab turistik (mehmonxona) yig‘im hisoblash va to‘lashda quyidagilarga etibor berishingiz so‘raladi.
O‘zbekiston Respublikasi hududida turistik (mehmonxona) yig‘imni undirish tartibi to‘g‘risidagi nizomga
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 25-avgustdagi 475-sonli qarori 3-ilovasi bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi hududida turistik (mehmonxona) yig‘imni undirish tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq, joylashtirish vositalari (davolash muassasalari):
turistik (mehmonxona) yig‘im – joylashtirish vositalari tomonidan 16 yoshgacha bo‘lgan bolalardan tashqari, mahalliy fuqarolardan bazaviy hisoblash miqdorining 0,4 foizi miqdorida, xorijiy fuqarolardan ushbu Nizomga ilovaga muvofiq miqdorlarda (ilova qilinadi), ular yashagan har bir kun uchun undiriladigan yig‘im. To‘liq bo‘lmagan yashash kuni uchun turistik (mehmonxona) yig‘im to‘liq yashalgan kun miqdorida undiriladi;
Turistik (mehmonxona) yig‘im:
palatkali lagerlar va tunash uchun qayta jihozlangan yer usti transportida yashashni tashkil qilgan turizm faoliyati subyektlari (turoperator va turagentlar) tomonidan;
O‘zbekiston Respublikasiga 30 kungacha keladigan xorijiy fuqarolarni qabul qilib, ularga notijorat maqsadlarida yashash maydoni taqdim etgan jismoniy shaxslar tomonidan;
mustaqil sayohat qiladigan, palatkali lagerlar va tunash uchun qayta jihozlangan yer usti transportida yashaydigan xorijiy fuqarolar tomonidan tijorat banklarining filiallari, turistik axborot markazlari va elektron axborot tizimlari orqali to‘lanadi.
o‘tgan oy mobaynida ularga tushgan turistik (mehmonxona) yig‘im miqdorini, to‘liq hajmda Turizmni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasining maxsus hisobvarag‘iga har joriy oyning 5-sanasigacha o‘tkazilishini ta’minlashi;
turistik (mehmonxona) yig‘im miqdorini Jamg‘arma maxsus hisobvarag‘iga o‘z vaqtida yoki to‘liq o‘tkazilmaganligi uchun joylashtirish vositalari va davolash muassasalari kechiktirilgan har bir kun uchun turistik (mehmonxona) yig‘im o‘tkazilmagan miqdorning 0,05 foizi, biroq qarzdorlik umumiy miqdorining 50 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda penya to‘lanishi hamda majburiyatlarni to‘liq va o‘z vaqtida bajarilishi uchun mas’uliyat joylashtirish vositalarining rahbarlari va bosh buxgalterlari zimmasiga yuklanganligi belgilangan.
Joylashtirish vositalarida yashovchilarning hisobini yuritish maxsus elektron avtomatlashtirilgan dasturi (“E-mehmon”)ni qo‘llagan holda turistik (mehmonxona) yig‘im hisobi avtomatlashtirilgan tizimda yuritiladi.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 28-sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni ro‘yxatga olish tartibini soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 593-son qarori talablariga muvofiq, joylashgan shaxslarning hisobi joylashtirish vositalari va davolash muassasalarining mas’ul shaxslari tomonidan yuritiladi.
Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni vaqtincha ro‘yxatga olish joylashtirish vositalari va davolash muassasalari ma’muriyati tomonidan ular kelib joylashgan vaqtda, qancha muddat bo‘lishlaridan qat’i nazar,
“E-mehmon” dasturi yordamida amalga oshiriladi.
Joylashtirish vositalari va davolash muassasalarining mas’ul shaxslari tomonidan ushbu talabning buzilishi O‘zbekiston Respublikasi qonunchilik hujjatlariga muvofiq javobgarlikka sabab bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksining 225-moddasi talablariga muvofiq, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning O‘zbekiston Respublikasida bo‘lishi qoidalarida nazarda tutilgan chet el fuqarolarini va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni qabul qilish tartibini mansabdor shaxs tomonidan buzish – bazaviy hisoblash miqdorining yigirma baravari miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.
Yuqoridagilarga asoslangan holda, me’yoriy hujjatlarda belgilangan tartib va muddatlarga amal qilishingiz so‘raladi hamda yuqoridagi vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish yuzasidan javobgarlik joylashtirish vositalarning masʼul shaxslari zimmasiga yuklatilganligi ma’lum qilinadi.

О порядке взимания туристического (гостиничного) сбора
В соответствии с пунктом 17 Положения о порядке регистрации граждан Республики Узбекистан по месту постоянного жительства и месту временного пребывания, утвержденного постановлением Кабинета министров Республики Узбекистан от 22 октября 2018 года № 845, определено осуществление временной регистрации граждан, прибывающих в гостиницы, лечебные учреждения, санатории, дома отдыха и иные аналогичные учреждения города Ташкента и областей администрацией настоящих учреждений в момент их прибытия, независимо от продолжительности их пребывания здесь и периодичности приезда, на основании документов, удостоверяющих личность, путем внесение в автоматизированную информационную систему «E-mehmon».
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 28 сентября 2020 года № 593 “О мерах по упрощению процедуры регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан” №593, программа “E-mehmon”- специальная электронная автоматизированная программа учета лиц, проживающих в общежитиях, средствах размещения и лечебных учреждениях, находящихся в ведении частных жилищных учреждений, предприятий, организаций и учреждений.
Запрещается функционирование средств размещения без сертификата и без программы “E-mehmon” в установленном порядке.
При начислении и уплате туристического (гостиничного) сбора начиная с 1 января 2023 года просим обратить внимание на следующее;
Средства размещения (лечебные учреждения) в соответствие с Положением о порядке взимания туристического (гостиничного) сбора на территории Республики Узбекистан, утвержденным приложением 3 к постановлению Кабинета Министров от 25 августа 2022 года №475:
туристский (гостиничный) сбор – сбор, взимаемый средствами размещения с местных граждан, за исключением детей в возрасте до 16 лет, в размере 0,4 процента от базовой расчетной величины, с иностранных граждан - в размерах в соответствие с приложением к настоящему Положению (прилагается) за каждый день их проживания.
Туристический (гостиничный) сбор за неполное проживание взимается в размере полного прожиточного минимума;
Определено, что туристический (гостиничный) сбор оплачивается:
субъектами туристской деятельности (туроператорами и турагентами), организовавшими проживание в палаточных лагерях и на наземном транспорте переоборудованном для ночлега;
физическими лицами, осуществляющими прием иностранных граждан, прибывающих в Республику Узбекистан сроком до 30 дней, и предоставляющими им жилую площадь в некоммерческих целях;
иностранными гражданами, самостоятельно путешествующими, проживающими в палаточных лагерях и наземном транспорте переоборудованном для ночлега через отделения коммерческих банков, туристские информационные центры и электронные информационные системы.
С местных граждан не взимается туристический (гостиничный) сбор за проживание в лечебных учреждениях, санаториях и пансионатах;
Обеспечение перечисления в полном объеме суммы поступившего к ним туристского (гостиничного) сбора в течение предыдущего месяца, на специальный счет Фонда по поддержке туризма до 5-числа каждого текущего месяца;
возложение ответственности за выплату пени за каждый просроченный день в размере 0,05% от суммы туристического (гостиничного) сбора, но не более 50 процентов общей суммы задолженности средствами размещения и лечебными учреждениями не перечисленной на специальный счет Фонда по поддержке туризма, также за полное и своевременное исполнение обязательств на руководителей и главных бухгалтеров средств размещения.
Учет проживающих в средствах размещения ведется в автоматизированной системе учета туристских (гостиничных )сборов с применением специальной электронной автоматизированной программы (“E-mehmon”).
Также, в соответствии с требованиями постановления Кабинета Министров от 28 сентября 2020 года “О мерах по упрощению процедуры регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан” №593, учет разместившихся лиц, ведется ответственными лицами средств размещения и лечебных учреждений.
Временная регистрация иностранных граждан и лиц без гражданства осуществляется администрацией средств размещения и лечебных учреждений в момент их прибытия, независимо от продолжительности пребывания, с помощью программы “E-mehmon”.
Нарушение настоящего требования ответственными лицами средств размещения и лечебных учреждений, влечет ответственность в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
В соответствии с требованиями статьи 225 Кодекса Республики Узбекистан “Об административной ответственности”, нарушение должностным лицом процедуры приема иностранных граждан и лиц без гражданства, предусмотренного правилами пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан, влечет наложение штрафа в размере двадцатикратного размера базовой расчетной величины.
Исходя из вышеизложенного, просим Вас соблюдать установленные нормативными документами порядок и сроки, также сообщаем о возложении ответственности за своевременное и качественное выполнение вышеуказанных задач лежит на ответственных лицах средств размещения.