TURIZM INFRATUZILMASINI RIVOJLANTIRISH UCHUN DAVLAT SUBSIDIYALARINI AJRATISH BO'YICHA YANGI QAROR QABUL QILINDI
2024-yil 18-iyulda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan "O‘zbekiston Respublikasida turizm infratuzilmasini yaxshilash va xorijiy turistlar oqimini yanada oshirishga qaratilgan qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi PF-102-son farmoni ijrosini ta’minlash, shuningdek,  hududlarda turizm infratuzilmasini yanada rivojlantirish maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 30-dekabrdagi 919-son qarori tasdiqlandi. Ushbu qaror YuNESKO ro‘yxatidagi tarixiy hududlar va turizm rivojlanmagan tumanlarda mehmonxona infratuzilmasini rivojlantirishga yo‘naltirilgan.
Vazirlar Mahkamasi qaroriga ko‘ra, YuNESKOning Umumjahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan hududlarda toifali (yulduzli) mehmonxonalar qurish uchun va mehmonxona mavjud bo‘lmagan tumanlarda kichik otellar tashkil etish uchun davlat tomonidan moliyaviy ko‘mak ko‘rsatiladi.
Qarorga muvofiq, 2025-yil 1-yanvardan 2026-yil 31-dekabrga qadar yangi qurilgan (rekonstruksiya qilinmagan) mehmonxonalar va kichik otellarga quyidagi miqdorda subsidiyalar ajratiladi:
➕ YuNESKOning Umumjahon madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan hududlardagi mehmonxonalar uchun: Mehmonxonaning yulduz toifasiga qarab davlat byudjetidan moliyaviy yordam ko‘rsatiladi.
➕ Respublikaning mehmonxona mavjud bo‘lmagan tumanlarida kichik otellar uchun: Har bir mehmonxonaning umumiy xonalar soniga qarab, 10 mln so‘mdan 20 mln so‘mgacha subsidiyalar taqdim etiladi.

Принято новое решение о выделении государственных субсидий на развитие туристической инфраструктуры
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № УП-102 от 18 июля 2024 года «О дополнительных мерах по улучшению туристической инфраструктуры и дальнейшему увеличению потока иностранных туристов в Республике Узбекистан», а также для дальнейшего развития туристической инфраструктуры в регионах, было утверждено Постановление Кабинета Министров № 919 от 30 декабря 2024 года. Данное постановление направлено на развитие гостиничной инфраструктуры в исторических районах, включенных в список ЮНЕСКО, и в районах с неразвитым туризмом.
Согласно постановлению Кабинета Министров, для строительства гостиниц, имеющих официальную классификацию (звёздность) в районах, включенных в Список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, и для создания небольших отелей в районах, где отсутствуют гостиницы, будет оказана государственная финансовая поддержка.
В соответствии с постановлением, с 1 января 2025 года по 31 декабря 2026 года новым построенным (не реконструированным) гостиницам и малым отелям будут выделяться субсидии в следующих размерах:
➕ Для гостиниц в районах, включенных в Список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО: финансовая помощь будет оказана из государственного бюджета в зависимости от звездной категории гостиницы.
➕ Для малых отелей в районах республики, где отсутствуют гостиницы: субсидии будут предоставляться в размере от 10 млн до 20 млн сумов в зависимости от общего количества номеров в каждой гостинице.