Хostel — asosan budjetli turizm uchun, turli sig‘imli nomer yoki xonalarga ega va sanuzellari nomer yoki xonalardan tashqarida bo‘lgan, shuningdek mehmonlar muloqoti uchun alohida joyga ega vaqtincha yashash uchun mo‘ljallangan joylashtirish vositasi .
Deyarli har bir хostel o'z qulayliklariga ega: Wi-Fi, kir yuvish mashinasi, o'zingiz ovqat pishirishingiz mumkin bo'lgan oshxona.
Shaxsiy narsalarning xavfsizligini ta'minlash uchun odatda bagajni saqlash xizmati ko'rsatiladi.
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida turizm sohasini tiklash va rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 433-son qarori  (https://lex.uz/docs/4930291)bilan O‘zbekiston Respublikasida xostellar faoliyatini tashkil etish tartibi  to‘g‘risidagi Nizom tasdiqlangan.

Хостел — жилье экономкласса. В переводе с английского hostel означает общежитие. Это место для ночлега, где имеется самое необходимое.
Хостел – это средство временного проживания, преимущественно для бюджетного туризма, с номерами или комнатами разной вместимости и санузлами вне номеров или комнат, а также отдельное место для общения гостей.
Практически каждый хостел может похвастаться своими удобствами:
Wi-Fi, прачечной, кухней, где возможно самостоятельно готовить. Как правило, кухня, душ, туалет и зоны отдыха в таких заведениях общие для всех постояльцев.
Для гарантии сохранности личных вещей обычно предоставляют услугу камеры хранения.
Постановлением (https://lex.uz/docs/4930291) Кабинета Министров от 10.07.2020 г. № 433 «О мерах по созданию благоприятных условий для восстановления и развития сферы туризма в Республике Узбекистан» утверждено Положение о порядке организации хостелов в Республике Узбекистан.