Yevroosiyo ijodiy gildiyasi va “Hertfordshire Press” vakillari bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Madaniyat va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari U.A’zamov bilan “Hertfordshire Press” nashriyot-matbaa ijodiy uyi asoschisi, Yevroosiyo ijodiy gildiyasi raisi, professor Garet Stump bilan uchrashuv tashkil etildi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekistonning turizm salohiyati, mamlkatning jahon tarixida tutgun o‘rni va madaniy merosi haqida Buyuk Britaniya uchun bosma va targ‘ibot materiallarini chop etish, xalqaro madaniy tadbirlarni yuqori saviyada tashkil etish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari hamda yurtimizning sayyohlik salohiyatini butun jahon miqyosida ommalashtirish masalalari muhokama etildi.
Uchrashuv davomida Buyuk Britaniya vakillari O‘zbekistonda turizm sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, soha rivojida ommaviy axborot vositalarida targ‘ibotni kuchaytirish va targ‘ibot materiallarini ko‘paytirish muhimligini ta’kidladilar. Shuningdek, targ‘ibot materiallarini chop etish va madaniy tadbirlarni tashkil etishda hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Muzokaralar natijasida O‘zbekiston hududlarining noyob sayyohlik yo‘nalishlari taqdimoti bo‘yicha “Turistik filmlar va videoroliklar tanlovi”ni o‘tkazish, “O‘zbekiston pazandalari” jurnali va “Discovering” ilmiy nashrini chop etish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.

Перспективы сотрудничества обсудили с представителями Евразийской Творческой Гильдии и Hertfordshire Press Великобритании
29 апреля текущего года организована встреча с Первый заместителем Министра культуры и туризма У.Азамова с Маратом Ахмеджановым основателем издательского дома Hertfordshire Press и Председателем Евразийской Творческой Гильдии профессором Гарет Стампом.
В ходе переговоров обсуждались перспективы сотрудничества по изданию печатных и рекламных материалов по презентации туристического потенциала, историка – культурного достояния Узбекистана, организации на высоком уровне международных культурно-массовых мероприятий, конечной целью которой является популяризации туристического потенциала нашей страны в мире.
В частности, представители Великобритании высоко оценили реформы, проводимые в сфере туризма в Узбекистане, подчеркнута важность СМИ и увеличения рекламных материалов в развитии отрасли, а также выразил готовность сотрудничать в издании рекламных материалов и организации культурно-массовых мероприятий.
По итогам переговоров достигнуты предварительные договоренности по проведению «Конкурса туристических фильмов/роликов» по презентации уникальных туристических дистинаций регионов Узбекистана, издания журнала «Cook book of Uzbekistan» и научного издания «Discovering Uzbekistan» для презентации широкой общественности туристического потенциала Узбекистана.