Yevropaga xizmat safarida bo‘lgan Samarqand viloyati delegatsiyasi tarkibida madaniy meros obyektlari rahbarlari ham borgan.
“Riga birjasi” sanʼat muzeyi direktori Daiga Upeniece Goʻri Amir maqbarasi va Ulugʻbek rasadxonasi rahbarlari bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvda kelgusida hamkorlik qilishga tayyorligini va Amir Temur hamda Ulug‘bek kabi buyuk shaxslar haqida ekspozitsiya tashkil etishdan mamnun boʻlishini bildirdi.
"Riga birjasi" san'at muzeyi butun dunyoning turli san'at turlarini taqdim etadi, ular orasida Misr mumiyasi, 17-asrning qadimiy chinni va mashhur Yevropa rassomlarining rasmlar ko'rgazmalari, Uzoq va Yaqin Sharq ekspozitsiyalari mavjud.

В составе делегации Самаркандской области в служебной командировке в Европе находятся и руководители объектов культурного наследия.
Директор художественного музея «Рижская биржа» Дайга Упениеце во время встречи с руководителями мавзолея Гир-Эмир и обсерватории Улугбека высказала мнение о том, что готова к дальнейшему сотрудничеству и была бы рада организовать экспозицию о таких великих личностях, как Амир Темур и Улугбек.
Художественный музей «Рижская биржа» интересен тем, что в нём представлены самые разнообразные виды искусства почти со всего мира. Здесь есть египетская мумия, выставка старинного фарфора и картины известных европейских художников XVII века, экспозиция Дальнего и Ближнего Востока.