Samarqand viloyati delegatsiyasining Yevropaga xizmat safari davomida Latviya xalq artisti Layma Vaikule bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda, turli xil festival va tadbirlar orqali xorijiy sayyohlarni Samarqqandga jalb qilish va madaniy turizmni rivojlantirish masalalari muhokama etildi. Jumladan, 2024 yilda Samarqadda “Xalqaro qo‘shiq festivali” o‘tkazilishi muhokama etildi.
Shuningdek, Layma Vaikule o‘zining ijodiy safarlari va katta konsert dasturlari doirasida foto zonalarda Samarqandning turizm salohiyatini targ‘ibot qilishda amaliy yordam ko'rsatishga tayyorligini ma'lum qildi.
Ma'lumot uchun: Layma Vaike Yevropa mamlaktlari hamda MDHda mashhur aktrisa, qo'shiqchi hamda xoreograf hisoblanadi. Uning "Ещё не вечер", "Чарли" kabi qo'shiqlari xalq orasida juda mashhur.

Известная латвийская эстрадная певица Лайма Вайкуле будет продвигать туристический потенциал Самарканда.
В ходе командировки делегации Самаркандской области в Латвию прошла встреча с народной артисткой Латвии Лаймой Вайкуле. Во время встречи были обсуждены вопросы развития культурного туризма в Самарканд через проведение различных фестивалей и культурных мероприятий.
Стороны рассмотрели вопрос проведения в 2024 году в Самарканде «Международного фестиваля песни».
Также Лайма Вайкуле сообщила, что готова оказать практическую помощь в продвижении туристического потенциала Самарканда в фотозонах в рамках своих творческих туров и больших концертных программ.