Bugun,  "Movenpick" mehmonxonasida  “Turizm zakovati” intellektual o‘yini bo‘lib o‘tdi.
Unda faoliyati turizm bilan bog‘liq  12 ta jamoa, jumladan, turizm boshqarmasi, madaniy meros boshqarmasi, Registon ansambli, Hadis ilmi maktabi jamoalari, shuningdek, oliy ta’lim muassasalarining bir nechta jamoalari ishtirok etdi.
G‘oliblarni taqdirlash marosimida Samarqand viloyati hokimi o‘rinbosari Rustam Qobilov hamda viloyat turizm boshqarmasi rahbariyati ishtirok etdi.
– Mamlakatimizda “Zakovat” intellektual o‘yini juda mashhur, – dedi o‘z tabrik so‘zida  R.Qobilov. – Bugun turizm bilan bog'liq jamoalar o'rtasidagi ilk o'yin bo'lib o'tdi. “Turizm zakovati” muntazam tadbirga aylanishi kerak, deb hisoblayman, chunki bu o‘yin yoshlarning kuch-g‘ayratini ijobiy tomonga yo‘naltiradi va umumiy qiziqishlar asosida rivojlanish imkoniyatini beradi.
Eng zukko va bilimdon jamoa Samarqand iqtisodiyot va servis institutining “LEGION” jamoasi ekanligi aniqlandi, u bosh sovrin – 3 million so‘mlik kitoblar xarid qilish uchun vaucher bilan taqdirlandi.
Ushbu intellektual o‘yinda ikkinchi o‘rinni ham Samarqand iqtisodiyot va servis institutining “METAMARFOZ” jamoasi egalladi.
Intellektual bahsda uchinchi o‘rin Xalqaro turizm va madaniy meros universitetining “SILK ROAD” jamoasiga nasib etdi.

Сегодня в отеле Movenpick прошла интеллектуальная игра “Turizm zakovati”
В ней приняли участие 12 команд связанных с туризмом, среди которых были команды управления туризма, управления культурного наследия, ансамбля Регистан,  команда школы Хадисоведения, а также несколько команд высших учебных заведений.
В церемонии награждения победителей приняли участие заместитель хокима Самаркандской области Рустам Кобилов, а также руководство областного управления туризма.
- Интеллектуальная игра Zakovat пользуется в нашей стране огромной популярностью, - отметил в своём поздравительном слове Р. Кобилов. – Сегодня прошла первая игра среди команд, связанных с туризмом. Считаю, что проведение “Turizm zakovati” должно стать регулярным, так как эта игра направляет энергию молодежи в позитивное русло и даёт возможность развиваться на основе общих интересов.
Самой находчивой и эрудированной оказалась команда Самаркандского института экономики и сервиса «LEGION”, которая была удостоена главного приза –ваучера на приобретение книг на сумму 3 миллиона сум.
Второе место в данной интеллектуальной игре также заняла команда Самаркандского института экономики и сервиса “METAMARFOZ”.
Третьего места в интеллектуальной схватке удостоилась команда Международного университета туризма и культурного наследия “SILK ROAD”.